Blog - Rozpoznanie Príznakov Starnutia u Starších Domácich Miláčikov

Rozpoznanie Príznakov Starnutia u Starších Domácich Miláčikov


Uverejnené 19.11.2024 17:21:56 3 min. čítanie

Rozpoznanie Príznakov Starnutia u Starších Domácich Miláčikov

Pripravili sme pre Vás sériu blogu “ Zdravie a starostlivosť o starších domácich miláčikov” v prvom diely sa budeme venovať ako rozpoznať príznaky stárnutia a ich bežné zdravotné problémy .

    Staršie zvieratá môžu byť menej aktívne ako kedysi. Môže sa to   prejaviť tým, že sa unavia   rýchlejšie, majú menší záujem o hry,  ktoré ich kedysi bavili, alebo spia viac hodín denne. Tieto zmeny môžu byť prirodzené, ale ak sú príliš výrazné, môže to znamenať bolesti alebo iné zdravotné problémy. Všímajte si zmeny v chôdzi, neochotu vyjsť po schodoch alebo zmeny v postoji.


Prírastok alebo úbytok hmotnosti môže byť ďalším príznakom starnutia. Môže to naznačovať problémy so štítnou žľazou, trávením, alebo metabolizmom. Zároveň môže ísť o príznak bolesti, ktorá vedie k zmene pohyblivosti a chuti do jedla. Pravidelné váženie domáceho miláčika môže pomôcť včas odhaliť nezvyčajné zmeny.


S pribúdajúcim vekom sa u zvierat často zhoršuje sluch a zrak. Majitelia si môžu všimnúť, že ich pes alebo mačka nepočujú na svoje meno tak dobre ako predtým, alebo majú problémy s orientáciou v známom prostredí. Skontrolujte, či váš miláčik reaguje na zvukové podnety a sledujte jeho pohyb po dome, či nemá problémy s nárazmi do predmetov.


Artritída a iné ochorenia kĺbov sú bežné u starších zvierat, najmä u väčších plemien psov. Môže sa to prejaviť stuhnutosťou pri vstávaní alebo po dlhšej chôdzi. Sledujte, či váš domáci miláčik začína krívať alebo sa vyhýba aktivitám, ktoré mu predtým neprekážali.


Starnutie sa často prejaví aj na koži a srsti. Môže sa objaviť suchá alebo tenšia srsť, šediny, alebo straty srsti na určitých miestach. Koža môže byť tiež menej elastická a náchylná na tvorbu rôznych hrčiek a výrastkov. Pri pravidelnom česaní venujte pozornosť hrčkám, zmenám v textúre kože alebo začervenaniam.


Staršie zvieratá môžu mať problémy s močovým mechúrom alebo obličkami, čo môže viesť k častejšiemu močeniu alebo k inkontinencii. Rovnako môže byť prítomná aj strata schopnosti udržiavať si čistotu, najmä u mačiek, ktoré sú zvyčajne veľmi dbajúce na svoju hygienu. Ak si všimnete zmeny v močení alebo časté nehody, obráťte sa na veterinára.


Starnúce zvieratá môžu preukazovať zmeny v správaní, ako je podráždenosť, úzkosť alebo naopak, väčšia závislosť od majiteľa. Zmena nálady môže byť dôsledkom bolesti, straty zmyslov alebo mentálneho úpadku, ktorý môže byť podobný demencii. Zaznamenajte akékoľvek zmeny v správaní a poraďte sa s veterinárom, ak pretrvávajú dlhšie obdobie.


Pozorné sledovanie príznakov starnutia a ich včasné riešenie môže výrazne prispieť k udržaniu kvality života vášho miláčika. V ďalších častiach tejto série sa zameriame na to, ako pomôcť starším domácim miláčikom žiť pohodlný a šťastný život napriek zdravotným výzvam, ktorým čelia.


Nezabudnite sledovať náš blog pre ďalšie rady a tipy o starostlivosti o starších domácich miláčikov!



KONTAKT

NEMOCNICA S POHOTOVOSŤOU 24/7 STAROMESTSKÁ
Staromestská 6/D, 811 03 Bratislava
GPS: 48°8'47.57"N 17°6'17.22"E
+421 2 54 412 869
Otvorené denne od 08:00 do 20:00
Pohotovostná služba 20:00 až 08:00
NON-STOP veterinárny lekár na pracovisku

AMBULANCIA VRAKÚNSKA
Vrakunská 43, 821 07 Bratislava
+421 2 54 412 869
Pondelok 14:00 - 20:00
Utorok 8:00 - 14:00
Streda 14:00 - 20:00
Štvrtok 8:00 - 14:00
Piatok 14:00 - 20:00

Mimo ordinačných hodín NON-STOP pohotovosť na Staromestskej ulici 6/D v Bratislave.