Výživa psov a mačiek

Komerčná diéta versus domáca strava

Výber krmiva

Na trhu je obrovské množstvo komerčne vyrábaných krmív rôznych značiek, cenových kategórii, konzistencie. Výrobca deklaruje určité, definovateľné živinové zloženie, ktoré je uvedené na obale, nesmie chýbať ani energetická hodnota. Prémiové značky používajú kvalitné suroviny, ktoré sú nutrične bohaté a dobre stáviteľné, pri lacnejších krmivách, s druhotriednymi ingredienciami sa nám môze stať, že budeme zbierať po psíkovi väčšie kôpky trusu v podobe nevyužitých, ťažko stráviteľných živín. Cena je určite smerodatný faktor. Nie vždy sú všetky najdrahšie značky najkvalitnejšie, ale naopak, výnimočne sú lacné krmivá kvalitné. Neexistuje nijaké všeobecne doporučitelné ´optimálne´ krmivo, každý organismus je unikátny a má svoje vlastné nároky, a teda čo môže vyhovovať jednému psíkovi nemusí byť vhodné pre jeho kamaráta. Ak sa chceme ponoriť hlbšie do skúmania kvality krmiva prečítajme si jeho zloženie. Jednotlivé zložky sú uvedené podľa percentuálneho zastúpenia. Na prvom mieste by mala byť bielkovina. Ak je to hydina, jahňa, hovadzina a pod. je to kvalitný zdroj bielkovín. Vedľajšie mäsové produkty už nie sú tak kvalitné, ale akceptovateľné. Mäsokostná múčka, zrniny sú tá najhoršia varianta primárneho zdroja bielkovín.

Ako si vybrať? Pri výbere krmiva zohľadňujeme individuálne potreby konkrétneho psíka/mačičky. Dôležitý faktor je vek, pohlavie, plemeno, hmotnosť, životný štýl zvieratka a v neposlednom rade zdravotné problémy s ktorými sa potýka.

Konzervy bývajú chuťovo atraktívnejšie, obsahujú však viac soli a sacharidov, tiež môžu podporovať vznik zubného plaku, keďže chýba mechanická-abrazívna funkcia tvrdej granule. Vysoký obsah vody, a tým menšia koncentrácia živín, z nich robí krmivo, pre veľké plemená, značne finančne náročné. Obsah vody však môže byť výhodou napríklad pri kŕmení mačiek s ochorením močových ciest, kde podporuje vyššiu produkciu moču.

Môže sa stať, že pri hľadaní optimálneho krmiva musíme vyskúšať viac druhov. Tu je dôležitý postupný prechod zo starého na nové v priebehu 7–10 dní, kedy podávaním zmesy týchto dvoch krmív zvyšujeme pomer nového v neprospech starého krmiva. Tým umožníme črevnej mikroflóre aby sa adaptovala na nové podmienky a predídeme tráviacim problémom, ktoré sa často pri náhlej zmene krmiva vyskytujú.

O správnosti voľby sa presvedčíme po minimálne mesačnom zkrmovaní daného krmiva, a to jednoducho zhodnotením exteriéru (leská srsť, dobrý výživný stav – ani príliš chudý ani obézny) energie a zdravotného stavu zverenca.

Ak sme sa rozhodli variť

Porozumieť potrebám našich psíkov pomôže ohliadnutie sa do minulosti. Pes je naším spoločníkom asi 30 000 rokov a jeho výživa bola veľmi podobná tej ľudskej. Mäso bolo zastúpené podielom 10–40%. Zvyšok tvorilo obilie, rôzne semená, ovocie a zelenina. Domáca strava by mala pozostávať z 20–45% proteínov, 5–10% tuku a 20–35% sacharidov. Doporučuje sa pridať minerály a vitamíny. Obmieňaním ingrediencií deň čo deň, urobíme jedálniček pestrejším. Pozor na suroviny, ktoré sa nesmú zkrmovať, viď nižšie.

U mačičiek je situácia iná. Žijú s nami len 9500 rokov, a počas tejto doby sa živili výhradne drobnými hlodavcami a inými malými cicavcami, ktoré ulovili. Ľudia akceptovali mačky ako domácich miláčikov až v 19. storočí, a teda mačky sa nestihli prispôsobiť naším stravovacím návykom. Potrebujú viac proteínu a tuku ako psy. Tiež majú špeciálne požiadavky na taurín, arginín, kyselinu arachidonovú a niacín. Nie sú schopné konvertovať beta karotén na aktívny vitamín A, takže tento sa musí tiež preformovaný dodávať v krmive. Ťažko strávia škrob a iné uhľohydráty. Potrebujú 10–35% tuku.

Zdroje jednotlivých živín

Proteíny: mäso

Hydina s obľubou používaná pre jej chutnosť a ľahkú stráviteľnosť. Obsahuje od 1% (bez kože) do 15% tuku, vhodná aj na kompozíciu nízkotučných diét. Pre mačky treba pridať hovädzie mäso, alebo vnútornosti, napríklad žalúdky a srdcia, ako zdroj taurínu. Hovädzie, takzvané ´červené´ mäso. Je bohaté ma fosfor. Obsah tuku od 7 do 46 %. Pre mačky je vhodné voliť kategórie s vyšším obsahom tuku. Ryby sú výborný zdroj proteínu, nenasýtených omega 3 mastných kyselín. Vzhľadom k neistému obsahu cudzorodých látok v rybách sa odporúča ich skrmovanie maximálne 2 krát do týždňa. U mačiek pozor na tuniaka v konzerve. Ľahko sa totiž stane, že mačička okrem neho, začne odmietať konzumovať čokoľvek iné a takáto monodiéta nie je pre ňu prospešná. Vajcia sú excelentný zdroj najkvalitnejšieho proteínu a tuku. Musia však byť varené. Mliečne produkty sa vyznačujú obsahom kvalitného proteínu kazeínu, avšak obsahujú tiež sacharid laktózu, ktorá môže u niektorých jedincov vyvolávať intoleranciu. 

Sacharidy

Ryža: Veľmi vhodná surovina. Obsahuje tiež proteín, vápnik, železo a fosfor. Minimum zvierat si na ňu vyvinie intoleranciu. Obilniny: chlieb, cestoviny, ovsené vločky… sú vaščinou bez problémov prijímané. Zemiaky: Skrmovať riadne olúpané a uvarené. Sú tiež zdrojom vitamínu B 6, medi, draslíka, mangánu a vlákniny. Žiaľ, pre mnohých psov, nie veľmi chuťovo atraktívne.

Tuk

Denná potreba tuku u psa je 5–10 % kŕmnej dávky, u mačky až 25%. Keď použijeme ako zroj bielkovín mäso s vyšším obsahom tuku, netreba už žiadny pridávať. Ak použijeme diétne hydinové mäso, alebo rybu s obsahom tuku 1% , vtedy je tuk potrebné doplniť. Vhodný je hydinový tuk, hovädzí loj a malé množstvo olivového oleja, pre obsah omega 6 mastných kyselín. Príliš veľa tuku v diéte sa prejaví mastnou stolicou a vzniká aj riziko pankreatitídy.

Minerály

Pri kŕmení domácou stravou je dôležité zabezpečiť správny pomer vápnika a fosforu, ktorý má byť 1,2 : 1. Červené mäso a ryba sú chudobné na vápnik, a naopak sú bohaté na fosfor, ktorý znižuje vstrebávanie vápnika. Tento problém vyriešime dodaním vápnika, napríklad vo forme tabliet, v dávke 250 mg na 10 kg.

Vitamíny

Pri dobre vybalancovanej kŕmnej dávke, s použitím čerstvých a kvalitných surovín, ktoré rôzne obmieňame, nie je nevyhnutné ich dopĺňať. V období zvýšených nárokov na vitamíny, čo znamená záťaž, rekonvalescencia, infekčný tlak a podobne, je možné ich pridávať, vo forme bežne dostupných veterinárnych prípravkov. Pri ich aplikácii priamo na krmivo, tak urobíme až po jeho ochladení, aby sme zabránili ich znehodnoteniu.

Vláknina

Nerozpustná vláknina je nestráviteľná, po zkŕmení nasaje vodu a pomáha posúvať potravu cestou tráviacim traktom. Komerčné krmivá jej obsahujú od 2,5 do 4,5%. Dôležitosť jej prítomnosti a množstva je evidentný pri nasledujúcich stavoch: boj s nadváhou – zviera má pocit sýtosti a bez nadbytočných kalórií, zápcha, megakolon u mačiek – zlepšuje peristaltiku, cukrovka – znižuje hladinu glukózy v krvi, v niektorých prípadoch chronických hnačiek, zápalových ochorení, hlavne hrubého čreva – má výrazný prozitívny efekt na normalizáciu stolice, problémy s perianálnymi vačkami – upravením konzistencie trusu, dostávajú mechanický stimul na vyprázdnenie, prevencia trichobezoárov u mačiek… Zdroje vlákniny: zelenina, ovocie, otruby, ovsené vločky, ryža, hrach…

Ktorým surovinám sa vyhnúť:

Káva, čokoláda, kakao, čaj… obsahujú kofein, tebromin, teofylin, ktoré sú pre psa toxické, ovplyvňujú nervový a kardiovaskulárny systém. Hrozno a sušené hrozienka – obsahujú toxín, ktorý spôsobuje zlyhanie obličiek. Cibuľa a cesnak – obsahujú sulfoxidy a disulfidy, ktoré ničia červené krvinky a spôsobujú anémiu. Mačky sú vnímavejšie. Cesnak je menej škodlivý. Xilytol- spôsobuje zlyhanie pečene. Surové vajcia – obsahujú avidín, ktorý bráni absorbcii biotínu – vitamínu B, a tiež môžu byť zdrojom Salmonel. Surové ryby – dôsledkom ich častého skrmovania je deficiencia vit.B1-tiamínu a s tým spojené zníženie apetítu až vážne neurologické príznaky. Staré, zaplesnené, pokazené krmivo – zdroj toxínov spôsobujúcich zvracanie a hnačku a poškodenie viacerých orgánov. Chmeľ- spôsobuje tachykardiu, tachypnoe, kŕče až smrť. Kosti z ryby, hydiny a iné-môžu spôsobiť poranenie alebo upchanie tráviaceho traktu. Pečeň- jej veľké množstvo spôsobuje intoxikáciu vitamínom A, ktorá postihuje svaly a kosti. Sladkosti- môže dôjsť k ochoreniam chrupu, nadváhe a cukrovke. Kysnuté cesto – v tráviacom trakte zvačší svoj objem, dochádza k produkcii plynu, čo vedie k bolesti až ruptúre žalúdka alebo čreva. Kôstky z marhúľ, sliviek.. môžu spôsobiť obštrukciu tráviaceho traktu. Príliš veľa tuku – spôsobuje pankreatitídu. Alkohol- spôsobuje intoxikáciu, kómu a smrť.

Koľko krmiva potrebuje Váš psík denne

Orientačne poslúži tabuľka na vreci s krmivom. Túto dávku však väčšinou treba upraviť podľa kondície zvieraťa. Ak teda sledujeme že zvieratko priberá, alebo naopak stráca hmotnosť, upravíme dávkovanie na požadovaný efekt.
Energetickú potrebu na deň vypočítame nasledovne: Výpočet dennej potreby energie pri odpočinku (záchov-Z):

Z ( v Kcal/deň) = 30× telesná váha v kg + 70

"Z" dosadíme do tabuľky podľa toho do ktorej kategórie Vaše zvieratko patrí.

Diétny režim 1.0 x Z
Sterilizovaný dospelý s normálnou aktivitou 1.6 x Z
Intaktný dospelý s normálnou aktivitou 1.8 x Z
Ľahká práca 2.0 x Z
Stredná práca 3.0 x Z
Ťažká práca 4–8 x Z
Gravidita 1.- 42. deň 1.8 x Z
Gravidita > 42. deň 3.0 x Z
Laktujúca fenka 4–8 x Z
Šteňa do 1 mesiaca 3.0 x Z
Od 1 mesiaca do dospelosti 2.0 x Z

Výsledkom je množstvo Kcal na deň. Koľko je to gramov zistíme prepočítaním z údaju o energetickej hodnote krmiva, ktorá je uvedená na každom obale od krmiva. Pozn.: 1 Kcal = 4,2 KJ, 1 KJ = 0,2 Kcal